Dlaczego warto wybrać zrównoważony materac

Większą część naszego życia spędzamy w łóżku. Ważne jest więc, aby poświęcić czas i zainwestować w zorientowanie się, jaki materac zapewni nam idealny komfort, na którym zawsze budzimy się wypoczęci i najlepiej bez zbyt dużej ilości szkodliwych materiałów. Cóż, na szczęście dla nas (i wszystkich innych), jest więcej wyborów niż kiedykolwiek wcześniej! Nie możemy już wybierać tylko z jednego rodzaju materaca w lokalnym sklepie; jeśli teraz rozejrzymy się w różnych sklepach/sklepach internetowych, można znaleźć wszystkie kształty i rozmiary. Od lateksowych, hybrydowych po całkowicie naturalne materace.

Dlaczego warto wybrać naturalny materac?

Materace naturalne wykonane są z materiałów pochodzących, jak samo słowo wskazuje, z natury. Jest to opcja ekologiczna, ponieważ materiały nie muszą być przetwarzane lub traktowane w ostry sposób chemiczny. Są one również zdrowsze dla Ciebie i Twojego środowiska snu, ponieważ nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Największą zaletą materaca naturalnego jest to, że prawdopodobnie będzie on również bardziej komfortowy niż materac wykonany z materiałów syntetycznych. Może to poprawić ogólną jakość snu.

Są jednak także wady stosowania materaca naturalnego. Do naturalnego materaca trzeba się przyzwyczaić, szczególnie jeśli całe życie spałeś na innych wariantach, podparcie może być odczuwalne inaczej. Ale tutaj, jak z każdym materacem, zawsze trzeba się przyzwyczaić.

Jednym z najpopularniejszych materaców jest poliester i pianka z pamięcią. Są one wykonane z różnego rodzaju olejów, gazów i chlorku sodu. Nie dość, że materiały te są szkodliwe dla środowiska i trudne do rozkładu, to jeszcze podczas ich produkcji uwalniane są szkodliwe substancje.

Jeśli zaczniemy patrzeć na trwałość tych materacy, to również w tej dziedzinie są one słabym wyborem. Żywotność większości tych materacy (zwłaszcza tańszych wariantów) trwa zaledwie od 5 do 10 lat. W tym okresie w biodrach rozwija się kilka dołów i dołków, a ty po prostu śpisz w dołku. To nie jest dobre dla wsparcia pleców, a ponieważ po krótkim czasie znów będziesz potrzebował nowego materaca, to tutaj tanie jest drogie. Ten wybór z pewnością nie jest zrównoważony.

Jakie materiały na materac są trwałe?

Jednym z najtrwalszych materaców dostępnych obecnie w sprzedaży jest ten wykonany z naturalnego lateksu. Lateks ten jest wytwarzany z soków drzew kauczukowych.

Zdradliwe dla natury jest to, że nie widzi ona różnicy między lateksem wyprodukowanym z ropy naftowej lub z drzew kauczukowych. Matka Natura wytwarza również substancje, które nie są dla niej dobre. Tak jest to naturalne, ale oba są trudne do zepsucia. To, co robi dużą różnicę, to proces produkcji i uszlachetniania nienaturalnego lateksu lub gumy.

Tak więc lateks naturalny pochodzi z drzew kauczukowych, gdzie w drzewie powstaje nacięcie. Po tym zbierany jest wypływający sok, z którego ostatecznie powstaje lateks.

Naturalny lateks jest materiałem niezwykle higienicznym, zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciągu nocy tracisz dużo wilgoci, która wsiąka w materac. Nie chcesz przecież, aby następnie pękła od pleśni, co z kolei jest złe dla Twoich dróg oddechowych. Dodatkowo mniej cierpisz z powodu roztoczy kurzu domowego. Dużym minusem jest cena, ale jak już wcześniej wspomniano, jest to względne, bo tanie to w tym przypadku po prostu drogie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca naturalnego?

Jest różnica między zrównoważonym a naturalnym. Te słowa nie są zamienne, naturalny materac może być zrównoważony, ale zrównoważony materac nie musi być naturalny. Zrównoważony sprzedaje się i jest szybko wklejany na produkt, nie będąc tak naprawdę zrównoważonym. Najlepiej wybrać trwały i naturalny materac. Będziesz wtedy wiedział, że robisz wszystko, aby dokonać właściwego wyboru materaca. Oto na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego materaca:

  • Nie daj się skusić wymyślnym terminom, ale czytaj drobny druk. Zobacz, czy materac jest wykonany z naturalnych materiałów i unikaj określeń typu „pianka” jak w przypadku pianki z pamięcią lub pianki memory. Chcesz naturalny lateks organiczną bawełnę lub konopie.
  • Jak wspomniano, sprawdź również materiały wokół materaca, czy pokrowiec jest wykonany z bawełny organicznej? Absolutnie top.
  • Czy można przetestować sen? Wtedy wiesz również, że twórcy stoją za produktem. Poza tym przyzwyczajenie się do nowego materaca zajmuje trochę czasu, więc fajnie, jeśli można go przetestować.
  • Zobacz, czy producent materaca posiada znaki jakości dotyczące bawełny organicznej lub innych cech ekologicznych. W ten sposób można ostatecznie mieć pewność, że wszystkie materiały na materacu są dobrej jakości.
  • Czy wiele materiałów z których wykonany jest materac nadaje się do recyklingu? To dobra rzecz, aby ślad ekologiczny był jak najmniejszy. Circular niestety nie jest jeszcze możliwy, ale zawsze można go ograniczyć.
  • Gwarancja jest ważna; jeśli producent oferuje 10-letnią gwarancję lub więcej, wiesz, że stoi za produktem.

Jeśli natrafisz na materac, który spełnia wszystkie oczekiwania, ale jego cena jest po prostu nieco za wysoka, to i tak polecamy jego zakup. Produkty wysokiej jakości kosztują, ale w dłuższej perspektywie jest to lepsze dla Ciebie, środowiska i Twojego portfela.